CNS 2017 Antwerp: Program

The Program Book for the meeting is available now! high res or low res
Online list of all poster presentations

SATURDAY 15th JULY 2017

 

  • 09:00 – 16:30 Tutorials
  • 17:00 – 17:15 Welcome & announcements
  • 17:15 – 18:15 Keynote 1: Sue Denham, Auditory scene analysis: support and challenges for predictive coding 
  • 18:15 – Reception

 

SUNDAY 16th JULY 2017

 

  • 09:00 – 09:10 Announcements
  • 09:10 – 10:10 Keynote 2: Panayiota Poirazi, Information coding with dendrites: Lessons from computational models
  • 10:10 – 10:40 Break

 

 Oral session I: Single-cell properties and modeling

  • 10:40 – 11:00 Oral 1: Impact of axon initial segment geometry on excitability (Sarah Goethals, Romain Brette)
  • 11:00 – 11:20 Oral 2: Can integrate-and-fire models simulate robust neuromodulation? (Tomas Van Pottelbergh, Rodolphe Sepulchre)
  • 11:20 – 11:40 Oral 3: Sholl analysis predicted by dendrite spanning fields (Alex D Bird, Hermann Cuntz)
  • 11:40 – 12:00 Oral 4: Flexible Bayesian inference for complex models of single neurons (Pedro J Gonçalves, Jan-Matthis Lueckmann, Giacomo Bassetto, Marcel Nonnenmacher, Jakob H Macke)
  • 12:00 – 13:30 Break for lunch

 

Oral session II: Sensory processing: Vision and olfaction

  • 13:30 – 13:50 Oral 5: Learning to read out predictive information in early visual processing (Audrey J Sederberg, Jason N MacLean, Stephanie E Palmer)
  • 13:50 – 14:10 Oral 6: Closed-loop estimation of retinal network sensitivity reveals signature of efficient coding (Ulisse Ferrari, Christophe Gardella, Olivier Marre, Thierry Mora)
  • 14:10 – 14:50 Featured-Oral 1: Mixture processing in a biophysical model of the early olfactory system of honeybees (Ho Ka Chan, Thomas Nowotny)
  • 14:50 – 15:20 Break

 

 Oral session III: Synapses and plasticity 

  • 15:20 – 15:40 Oral 7: Learning Quantal Parameters through Expectation-Maximization (Emina Ibrahimovic, Martin Müller, Jean-Pascal Pfister)
  • 15:40 – 16:00 Oral 8: Emergence of disparity selective neurons through spike-based learning from naturalistic stereoscopic datasets (Tushar Chauhan, Timothée Masquelier, Alexandre Montlibert, Benoit R. Cottereau)

 

16:00 – 19:00 Poster session I: Posters P1 – P104

 

MONDAY 17th JULY 2017

 

  • 09:00 – 09:10 Announcements
  • 09:10 – 10:10 Keynote 3: Erik De Schutter,  Molecular models of the early and late phases of bidirectional plasticity at cerebellar synapses
  • 10:10 – 10:40 Break

 

Oral session IV: Memory, decisions and pathological activity

  • 10:40 – 11:00 Oral 9: Cortical correlations support optimal sequence memory (Moritz Helias, Jannis Schuecker, David Dahmen, Sven Goedeke)
  • 11:00 – 11:20 Oral 10: Rats decisions flexibly integrate sensory information and recent history of outcomes (Alexandre Hyafil, Ainhoa Hermoso-Mendizabal, Pavel .E. Rueda-Orozco, Santiago Jaramillo, David Robbe, Jaime de la Rocha)
  • 11:20 – 11:40 Oral 11: Nicotinic modulation of hierarchal inhibitory circuit control over resting state ultra-slow fluctuations in the prefrontal cortex: modeling of genetic modification and schizophrenia-related pathology (Marie Rooy, Fani Koukouli, David DiGregorio, Uwe Maskos, Boris Gutkin)
  • 11:40 – 12:00 Oral 12: The minimalistic mathematical model of the cerebral blood flow effects during cortical spreading depression (Andrey Yu Verisokin, Darya V Verveyko, Dmitry E Postnov)
  • 12:00 – 13:30 Break for lunch

 

Oral session V: Network structure and coherent activity

  • 13:30 – 14:10 Featured Oral 2: Heterogeneous layers stabilize propagation of a multiplexed spike signal in a feedforward network (Dongqi Han, Sungho Hong)
  • 14:10 – 14:30 Oral 13: Necessity for coherence in motor control (Willy Wong, Omid Talakoub, Robert Chen, Milos Popovic)
  • 14:30 – 14:50 Oral 14: Dissecting gamma phase and amplitude-specific information routing in V4 of macaque during selective attention (Dmitriy Lisitsyn, Eric Drebitz, Iris Grothe, Sunita Mandon, Andreas Kreiter, Udo Ernst)
  • 14:50 – 15:20 Break

 

Oral session VI: Neural mass models

  • 15:20 – 15:40 Oral 15: Structure-Function Relationships via Neural Field Theory (Peter A. Robinson, Xuelong Zhao, Kevin M. Aquino, John D. Griffiths, Grishma Mehta-Pandejee, Natasha Gabay, James MacLaurin, Somwrita Sarkar)
  • 15:40 – 16:00 Oral 16: Dynamic Operations of Hierarchically Interacting Canonical Microcircuits (Tim Kunze, Jens Haueisen, Thomas R. Knösche)

 

16:00 – 19:00 Poster session II: Posters P105 – P209

20:30 – CNS Party

 

TUESDAY 18th JULY 2017

 

  • 09:00 – 09:10 Announcements
  • 09:10 – 10:10 Keynote 4: Karl Friston,  I am therefore I think
  • 10:10 – 10:40 Break

 

Oral session VII: Large networks and large scale simulations 

  • 10:40 – 11:00 Oral 17: Learning structure of 3D objects with cortical columns (Subutai Ahmad, Yuwei Cui, Marcus Lewis, Jeff Hawkins)
  • 11:00 – 11:20 Oral 18: Influence of network topology on spreading of epileptic seizure (Simona Olmi, Spase Petkoski, Fabrice Bartolomei, Maxime Guye, Viktor Jirsa)
  • 11:20 – 11:40 Oral 19: A model-based approach for detecting multiple change points in multivariate spike count data (Hazem Toutounji, Daniel Durstewitz)
  • 11:40 – 12:00 Oral 20: Geppetto: an open source visualisation and simulation platform for neuroscience (Matteo Cantarelli, Adrian Quintana, Boris Marin, Matt Earnshaw, Padraig Gleeson, Robert Court, Robert McDougal, R. Angus Silver, Salvador Dura-Bernal, Stephen Larson, William W. Lytton, Giovanni Idili)
  • 12:00 – 12:45 Break for lunch
  • 12:45 – 13:30 Funding opportunities at the French Research Funding Agency (ANR), by Mathieu Girerd, main Auditorium
  • 13:30 – 14:30 OCNS member meeting

 

Oral session VIII: Grid cells and place cells

  • 14:30 – 14:50 Oral 21: Position is coherently represented during flickering instabilities of place-cell cognitive maps in the hippocampus (Lorenzo Posani, Simona Cocco, Karel Je┼żek, Rémi Monasson)
  • 14:50 – 15:30 Featured-Oral 3: Modeling grid fields instead of modeling grid cells (Sophie Rosay, Tanja Wernle, Alessandro Treves)
  • 15:30 – 16:00 Break

 

16:00 – 19:00 Poster session III: Posters P210 – P314

19:00 – 19:30 Time to travel to banquet location (30 mins)

19:30 - Banquet

 

WEDNESDAY 19th JULY 2017

 

09:00 – 19:00 Workshops

 

THURSDAY 20th JULY 2017

 

09:00 – 19:00 Workshops